má skutočne krásne okolie, ako dokumentujú snímky s množstvom divých zvierat. Je ale normálne, aby sa diviaky preháňali po sídliskách, aby ničili prácu záhradkárov a vinohradníkov? Neviem čo by povedal autor krásnych snímok, keď by zistil, že mu zničili plot a polovicu úrody v jeho záhrade. Divá zver patrí do lesa. Diviaky sú premnožené. Podľa najnovších správ aj nositeľmi chorôb. Zodpovední situáciu bagatelizujú, čakajú až príde k nešťastiu? To bude potom výhovoriek.
Problém je v tom, že to, čo dlhé desaťročia slúžilo obyvateľom ako lesopark, by dnes panelákoví ochranári najradšej vyhlásili za rezerváciu, div nie za prales. Na druhej strane je to však možno aj dobre. Až začne divá zver ohrozovať ľudí aj v Bratislave, je možné, že s tým štát začne niečo robiť...
priam idilicky, hlavne ten romanticky postoj k diviakom, ale len do doby, kedy sa skutocne nieco nestane, nakolko tie diviaky v okoli Kamzika maju nizky pud plachosti, mam osobne zazitky, ked diviaky sa v klude, bez znamky rusenia hrabali v zemi dva - tri metre od parkoviska, kde bol culi ruch, dvaja velky "rodicia" a tri mensie "deticky" k tomu, kto pozna, vie, ze je velmi nebezpecne dostat sa medzi mlade a rodicov, nebodaj male dieta nevedomky v behne medzi nich, nema ziadnu sancu ak ho 150-200kg svina naberie...to, ze uz nemaju ziadny respekt, svedci mnozstvo a intenzita !porylovaneho" uzemia, kde je pekne vidno ako blizko chodia svine k ludskym zahradam...to, ze diviaky znicili plot, ako pise vyssie, je chyba majitela, nakolko si ten plot postavil slaby, s tym sa treba naucit zit(podobne ako dlho trvalo, pokial v tatrach pochopili, ze kontajnery potrebuju pevnu klientku proti medvedom)...minimalne by bolo vhodne dat na Kamziku tabule, ze sa tam skutocne vyskytuju dive svine ( a stale viac a viac), tych skusenosti so svinami som tam uz zazil dost vela, fakt som sam prekvapeny, ze sa este nic nestalo....navyse teraz v case prasacieho moru by bolo vhodne zredukovat a zacat riesit tento problem...
je vraj normalny polovny revir! To je chyba polovnikov, nie navstevnikov, ze su divaky premnozene. Lenze diviak je nanic trofej, nie ako medved alebo dvanastorak jelen, preto sa pani polovnici neunuvaju... Myslim, ze bloger chce len v dobrom pritiahnut nasu pozornost k zvieratam, ktore žiju v lesoparku. A mne sa to velmi paci.
medveď sa stáva cennou trofejou až keď je veľký, ale naši ochranári povoľujú strieľať len malé kusy. Dvanástorák je biedna trofej. A pekný diviak môže byť celkom dobrou trofejou (jeho kly).
O odstrel diviaka nie je záujem, pretože kvôli diviačiemu moru je s tým spojená úžasná byrokracia a zložité hygienické opatrenia. A diviak sa rýchlo množí a nestrieľa sa ľahko. Plus, v okolí mesta, akým je Bratislava, je problém, že revír to síce je, ale ťažko sa tam poľuje - je v ňom veľa "nepoľovných plôch" (intravilán a bezprostredné okolie), kde sa strieľať nesmie, k tomu ešte problémy s bezpečnosťou (ak sa ti niekde väčšinu času mocú rekreanti, tak tam veľa nenapoľuješ.
Je fajn, že sa ti článok páči, ale pravdou je, že vaša generácia je už tak zblbnutá, že sa jej páčia úplne uletené veci. Čím nepraktickejšie, tým lepšie, sedliacky rozum ste už stratili. Zvieratá v lesoparkoch sú vždy trochu problém a pravdepodobne sa to obyvatelia miest čoskoro naučia na vlastnej koži.
BTW, všetky druhy opísané v článku sú nenáročné a nepotrebujú nijakú "divočinu". Bohato im stačia záhrady, parky, zanedbané pozemky, ... Nijaká "nadmerná ťažba" ich neohrozí, niektorým skôr pomôže - na rúbanisku je viac potravy ako v dospelom lese.
Celkom by ma zaujímalo, akú ťažbu považuje autor za nadmernú. Nemám pocit, že by ju vedel nejako zadefinovať.
Podľa mňa práve v tom je problém, že poľovníctvo sa stále nedostatočne berie ako manažment zveri. Diviaky proste v regiónoch, kde chýbajú ich prirodzení regulátori (hlavne vlk) treba regulovať, a za to by mali byť zodpovední v prvom rade poľovníci, bez ohľadu na to, ako sa im to "oplatí". K tým medveďom - nemyslíš, že (cit.) "naši ochranári povoľujú strieľať len malé kusy" preto, že často práve mladé jedince sú tie "problémové", keďže tie bývajú "trofejnými" samcami často vytláčané z prirodzeného prostredia do kultúrnej krajiny a k sídlam? Povolenie odstrelu medveďa ako zákonom chráneného živočícha dáva MŽP SR v zmysle paragr. 40 zákona o ochrane prírody a krajiny, na (cit. zákona) "predchádzanie závažných škôd na úrode, hospodárskych zvieratách,..." alebo (cit. zákona) "v záujme verejného zdravia alebo verejnej bezpečnosti ľudí..." . Veľké samce sú práve jediným prirodzeným regulátorom vlastnej populácie, tak prečo by ich mali poľovníci prioritne strieľať, ak sa má celkovo medvedia populácia držať ako-tak "na uzde" ? Zase je to o tom, že poľovníci keď už majú niečo strieľať, tak nech je hlavnou prioritou manažment populácie a predchádzanie škodám, nie trofeje, zábava, mäso a pod. motivácie
A ešte k druhom, čo (cit.) "nepotrebujú divočinu" - áno, tie spomínané druhy ju ozaj nutne nepotrebujú, ale aj v BA lesoparku sa okrem nich vyskytujú iné druhy, čo divočinu (v zmysle kľudu od lesníckych hospodárskych aktivít) potrebujú ... spomeniem napr. čierneho bociana, niektoré dravé vtáky, výr,...
Problem je na jednej strane (ne)kultura tazby statnych lesov ktore by v normalnej krajine nikdy nemohli byt primarne o zisku. Rozdiely medzi relativne zachovalymi Devinskymi Karpatami (ktore su v gescii mestskych casti) a lesmi od Koliby dalej na sever (v ktorych zuria statne lesy) su casto na zaplakanie. Na druhej strane najma na rychlo sa mnoziace svine bez prirodzeneho predatora ktore v lese zlikviduju co mozu len tvrdy rezim bez romantiky... Inak s tymi medvedmi - ta prednostna ochrana dospelych na ukor mladych migrujucich jedincov u ktorych je beztak najvacsia umrnost ma byt azda napravou za predchadzajuce desatrocia odlovu najvacsich kapitalnych kusov ktoreho vysledkom bolo abnormalne zlozenie populacie (prepad v reproduktivnom vekovom strede, rozmnozovanie sa primladych kusov ktore by inak este nemali v konkurencii s velkymi sancu a celkovy prepad velkostnych a hmotnostnych kvalit populacie).
Pekné, Jakub - vďaka. Dúfam, že ešte chvíľu nejaké zvieratá bude vidno v našom environmente, kým ho úplne nenahradia elektromobily, sklolaminátové ulice a vyznačené pravouhlé chodníky s bezdrôtovým dobíjaním. Pamätám si ešte dobre na ten kus krásy a ľudskosti, ktorý mi dal tesný život s prírodou v strede Slovenska (btw. bez zranení, prežijúc aj rozhrabané zemiačniská či 'útoky' mravcov a divých včiel). Neskôr zrejme už bude treba ísť za živým ne-3D diviakom, srnkou, hýľom... potrubnou kapsulou do Rakúska, alebo na Mali. Všetko dobré prírodníkom... :-)