Za zelenšiu Bratislavu - koho voliť?

Autor: Jakub Mrva | 6.11.2018 o 9:24 | Karma článku: 3,69 | Prečítané:  1616x

To, kto sa stane primátorom, starostom či vašim poslancom, bude možno rozhodovať aj o ťažbe dreva v bratislavských lesoch, alebo o tom, či budeme besne asfaltovať verejné plochy a sadiť stromy do kvetináčov.

Ochrane bratislavských lesov sa venujeme v združení Naše Karpaty viacero rokov. Za ten čas sa nám podarili mnohé úspechy. Presadili sme zníženie ťažby dreva v lesoparku o 2/3, obmedzili sme pohyb motorových vozidiel na Železnej studničke, zastavili sme megalomanské developerské snahy stavať v srdci lesoparku. Aj z našej iniciatívy sa pod záštitou BSK podpísalo Memorandum o ochrane lesov. Podarilo sa nám výrazne pozastaviť ťažbu dreva na Devínskej Kobyle.  

Problém je, že záujem súčasného vedenia mesta o zeleň je len platonický. Vo volebných programoch mnohých kandidátov nechýbajú populistické Národné parky (inak mimo kompetencie primátora), alebo vyhlásenia o najzelenšej metropole na svete. Z môjho pohľadu, ako človeka čo sa ochrane lesov a zelene venuje už nejaký ten rok, sú to len sexy frázy. Výsledkom môže byť podobné hlasovanie ako v roku 2016, keď niektorí poslanci v nočnej kontroverznej voľbe hlasovali za zvýšenie ťažby dreva v mestských lesoch.

Za roky našej činnosti sme spolupracovali s množstvom šikovných ľudí, ktorým dôverujeme, že téma životného prostredia pre nich nebude len predvolebný kalkul. Som veľmi rád, že sa mnohí z týchto šikovných ľudí rozhodlo kandidovať na pozície primátora, poslancov, či starostov.

 

Koho teda voliť za zelenšiu Bratislavu?

Primátor:

 • MATÚŠ VALLO – má najprepracovanejší a najreálnejší plán. S Matúšom spolupracujeme vyše dvoch rokov spolu s mnohými odborníkmi. Jeho záujem o ochranu prírody, o lesy Malých Karpát je naozaj skutočný. Matúš má schopnosť spájať, čo Bratislava naozaj potrebuje. Obsiahlejšie prečo ho podporujem si môžete prečítať tu: bratislava-mrva-voli-valla

 

MČ Nové Mesto

Starosta:

 • MATÚŠ ČUPKA – zakladateľ Zelenej hliadky, s ktorým sme aj my mali možnosť viackrát spolupracovať. Za Matúšom je silný príbeh, kvalitný tím kandidátov, výsledky a má našu dôveru.

Poslanci:

 • Jakub Mrva – Je divné písať o sebe, ale skúsim to. Snahe obmedziť nešetrnú a nadmernú ťažbu dreva a nevhodné developerské projekty sa úspešne venujem niekoľko rokov ako predseda združenia Iniciatíva Naše Karpaty. Pôsobím ako odborník v Komisií dopravy, verejného poriadku a životného prostredia MČ Nové Mesto, pripomienkujem návrhy v oblasti dopravy, údržby verejného priestoru či ochrany mestskej zelene. Spolu s množstvom odborníkov som spolupracoval na tvorbe Plánu Bratislava. V rámci koordinačného tímu sa aktívne podieľam na tvorbe Koncepcie rozvoja mestských lesov.
 • Martin Vlačiky – predseda oz Za lepšiu Kolibu, s ktorým dlhodobo spolupracujeme na ochrane lesov a snahe zastaviť megalomanské developerské projekty nie len na Kolibe.

 

MČ Petržalka

Starostka:

TÁŇA KRATOCHVÍLOVÁ – aktívne sa venujem najmä téme vody a jej ochrane.

Poslanci:

 • Elena Pätoprstá – dlhoročná ochranárka a vicežupanka pre životné prostredie.
 • Jakub Kuruc – aktivista, vedie environmentálny portál Ecogreen.
 • Ján Kaľavský (len volebný obvod 5) – dlhoročný ochranár a skúsený odborník.

 

MČ Karlova Ves:

Starostka:

 • DANA ČAHOJOVÁ – na pani starostku sa vždy dalo spoľahnúť. Sedela s nami hodiny na okresnom úrade keď sa rozhodovalo o ťažbe dreva v bratislavskom lesoparku, podporuje nás v snahe znížiť ťažbu na Devínskej Kobyle.

Poslanci:

 • Jaromír Šíbl – jeden z najskúsenejších bratislavských ochranárov, ktorý sa podielal na množstve projektov a s ktorým dlhé roky spolupracujeme v snahe obmedziť nadmernú a nešetrnú ťažbu dreva v bratislavských lesoch
 • Milan Ďurica – vyštudovaný ekológ, ochranár a člen združenia Iniciatíva Naše Karpaty

 

MČ Rača:

Starosta:

 • MICHAL DROTOVÁN – jeden z najaktívnejších poslancov a náš dlhoročný spolupracovník v snahe chrániť Železnú studienku a Vydricu pred ťažbou či developerskou výstavbou.

Poslanci:

 • Juraj Dobšovič – ochranár, ornitológ, člen watching.sk

 

MČ Dúbravka:

Poslanec

 • Ján Dobšovič, ochranár, ktorý sa venuje aj téme mestskej zelene a ochrane vtáctva.

 

MČ Ružinov

Poslanci:

 • Branislav Kaliský – súčasný mestský poslanec, ktorý nám pomohol najmä pri tvorbe Koncepcie rozvoja mestských lesov.
 • Lucia Štasselová – jedna z najaktívnejších mestských poslankýň, na ktorú sa vieme vždy spoľahnúť pri ochrane mestskej zelene či lesov.
 • Katarína Šimončičová – legenda bratislavských ochranárov, Biela vrana, ktorá zachránila pred zbytočným výrubom v Bratislave stovky stromov.

 

MČ Devínska Nová Ves

Poslanec:

 • Andrej Kovarík – ochanár a odborník zo štátnej ochrany prírody, protikorupčný aktivista. Aktívne sa venuje ochrane prírody v okolí Bratislavy, ako aj ochrane mestskej zelene.

„Keď nechcú politici chrániť prírodu, musia ochranári vstúpiť do politiky.“

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Navaľnyj pristál v Moskve, na letisku ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.

Prieskum: Sme rodina je len tesne nad hranicou zvoliteľnosti

Sme rodina by sa do parlamentu dostala len tesne


Už ste čítali?