reklama

Developeri klopú na bránu Snežienky na Železnej studienke

MČ Nové Mesto plánuje prenajať budovu Snežienky v lesoparku súkromnej spoločnosti. Je vážna obava, že tu vznikne nežiadúci komerčný objekt. Byty, apartmány či hotel sem rozhodne nepatria a viažu na seba automobilovú dopravu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Keď som nedávno písal blog, v ktorom som sumarizoval stav rôznych developerských projektov na Železnej studienke, ani mi nenapadlo, aký bude aktuálny. Že sa betónový skelet bývalej reštaurácie Snežienka, pri dolnej stanici lanovky v bratislavskom lesoparku, stane témou číslo jeden v mestskej časti Nové Mesto.

Je to o to zaujímavejšie, že o železobetónové ruiny posledné roky nikto ani nezakopol. Odrazu sa však z (temných) hlbín novomestského komunálu ozývajú rôzne výkriky za záchranu skeletu. Poďme však po poriadku:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budova Snežienky bola v čase najväčšej slávy Železnej studienky obľúbená reštaurácia. Od deväťdesiatych rokov však postupne chátra. Postupne z budovy zmizlo všetko cenné, ostala len odhalená železobetónová kostra vystavená roky vplyvom počasia.

Historická fotka objektu reštaurácie Snežienka.
Historická fotka objektu reštaurácie Snežienka. (zdroj: Mestské lesy v Bratislave)

Ako to už je na Železnej studienke zvykom, opustené stavby a pozemky lákajú špekulantov. Niektoré pozemky sa dostali trvale do rúk rôznych finančných skupín, ako príklad môžem uviesť objekty bazénov a Sanatória, kde sa developer vehementne snaží presadiť zámer výstavby súkromných viladomov, pričom projekt skrýva za opravu bazénov pre verejnosť.

V roku 2006 uzrel svetlo sveta projekt premeny Snežienky na veľký hotel. Súkromná spoločnosť SNOWDROP s.r.o. dostala od Nového Mesta nehnuteľnosti do prenájmu na 99 (!) rokov. Prezentovaný projekt absolútne nezapadal do príjemného prírodného prostredia, priniesol by do lokality automobilovú dopravu a podobne. Po obrovskej vlne odporu Bratislavčanov projekt mierne upravili na menšie proporcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
V roku 2006 prenajali poslanci Snežienku na výstavbu "hotelovo-reštauračného zariadenia". Úplne nevhodný projekt pre lesopark.
V roku 2006 prenajali poslanci Snežienku na výstavbu "hotelovo-reštauračného zariadenia". Úplne nevhodný projekt pre lesopark. (zdroj: Vizualizácia Snowdrop)

Spoločnosť našťastie projekt nerealizovala a v roku 2014, po neplnení podmienok, Nové Mesto od zmluvy odstúpilo. Ruina tak roky chátrala, až dochátrala do súčasného stavu, keď je podľa odborného posudku nebezpečná. Len samotná oprava a zabezpečenie skeletu (tj. nie výstavba) by stála 700 000 eur. Zbúranie je odhadované na 180 000 eur.

Na konci roku 2016 ožili čudné snahy o "zachraňovanie stavby", podporené záujmom developera. Napriek tomu, že aktivisti a ochranári navrhujú zbúranie starého skeletu, ktorý už dávno nespĺňa kritéria na stavbu v tomto storočí a podporujú aj vybudovanie drobnejšej drevostavby (na požičovňu športových potrieb, na priestory pre vzdelávania detí a mládeže, na menší bufet), ktorá by citlivo zapadla a ladila s prírodným prostredím, niektorí poslanci chcú za každú cenu stavbu prenajímať súkromným osobám a zbytočne veľký rozsah stavby zachovávať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je úplne výsmechom pre verejnosť, že tí čo dnes najviac rozprávajú o jej "zachraňovaní", vykrikujú, ako sú proti hotelom a veľkým stavbám, v roku 2006 hlasovali za pofidérny prenájom Snežienky na 99 rokov práve na výstavbu reštauračno-hotelového komplexu (!)

Takto prenájom obhajuje kontroverzný novomestský poslanec Gašpierik. Práve on v roku 2006 hlasoval za výstavbu reštauračno-hotelového komplexu a je plne spoluzodpovedný za súčasný dezolátny stav.  Teraz stojí na čele skupinky, ktorá opäť presadzuje dlhodobý prenájom Snežienky súkromníkovi. Je preto na mieste otázka, o čo mu ide a či za týmito snahami nestojí nejaký developer.
Takto prenájom obhajuje kontroverzný novomestský poslanec Gašpierik. Práve on v roku 2006 hlasoval za výstavbu reštauračno-hotelového komplexu a je plne spoluzodpovedný za súčasný dezolátny stav. Teraz stojí na čele skupinky, ktorá opäť presadzuje dlhodobý prenájom Snežienky súkromníkovi. Je preto na mieste otázka, o čo mu ide a či za týmito snahami nestojí nejaký developer. (zdroj: FB Libora Gašpierika)

Príde mi pritiahnuté za vlasy tváriť sa, že poďme hľadať filantropa, čo by bol ochotný investovať státisíce eur do rekonštrukcie skeletu a ďalšie státisíce eur do výstavby "reštaurácie" v mieste, kde nie je povolený pohyb motorových vozidiel, kde nie je kanalizácia. Odhadovaná návratnosť vynaložených prostriedkov by sa pohybovala v stovkách rokov. Najmä, keď neďaleko (Rotunda na Železnej Studienke) sa pripravuje finálna fáza projektu výstavby výletnej reštaurácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Bratislave sme si už zvykli, že sa lukratívne pozemky v správe mesta/mestských častí nechajú chátrať, až vznikne dopyt od "obyvateľov" škaredé ruiny nahradiť nejakým pekným sklobetónom. A vtedy sa zjaví záchranca developer a za smiešnu sumu sa dostane k stavbám a pozemkom. Snežienka vyzerá ako presne tento prípad.

Ruiny sú v dezolátnom stave. Na mnohých miestach statiku narúšajú náletové dreviny. Najlepším riešením by bolo stavbu zbúrať. Poslanci na FB tvrdia, ako si vedia n mieste Snežienky predstaviť iné využitie. Zjavne sú to len reči, lebo ju opäť idú prenajímať za účelom "za účelom sanácie, dostavby a  sprevádzkovania reštaurácie/stravovacieho zariadenia".
Ruiny sú v dezolátnom stave. Na mnohých miestach statiku narúšajú náletové dreviny. Najlepším riešením by bolo stavbu zbúrať. Poslanci na FB tvrdia, ako si vedia n mieste Snežienky predstaviť iné využitie. Zjavne sú to len reči, lebo ju opäť idú prenajímať za účelom "za účelom sanácie, dostavby a sprevádzkovania reštaurácie/stravovacieho zariadenia". (zdroj: Bratislavský kuriér)

Ako občianske združenie Iniciatíva Naše Karpaty, sme poslancom navrhli, aby bola ruina zbúraná. Aby sa odstránila aspoň jedna z bradavíc špatiacich Železnú studienku. A aby sa následne rozbehol proces, v spolupráci s Mestskými lesmi, ochranármi, občianskymi aktivistami a inými skupinami, ktorým na lesoparku záleží, s cieľom nájsť najlepšie využitie priestoru. Proti bufetu alebo malej reštaurácii nič nemáme, avšak lokalita okolitých Drieňovských lúk, dostupnosť z Kamzíka aj Partizánskej lúky, pekné okolité prírodné prostredie, je ideálny potenciál pre sofistikovanejšie riešenie, ako výstavbu veľkej reštaurácie. Mestským lesom chýba kvalitnejší priestor na vzdelávanie detí z bratislavských škôl ako aj priestor pre odprezentovanie archívnych materiálov o technických pamiatkach Hornej Mlynskej doliny.

Lesopark musí byť oázou kľudu a pokoja, bez áut, hluku a exhalátov. Budeme preto tvrdo presadzovať zbúranie tohto skeletu. Vieme si tu predstaviť vysadené stromy, ale aj malý bufet či požičovňu športových potrieb, avšak určite nie stavbu v zbytočne veľkom rozsahu.

Autor je člen občianskeho združenia Iniciatíva Naše Karpaty.

Ak sa vám naša činnosť páči, môžete nás podporiť aj prostredníctvom 2% z vašich daní.

Jakub Mrva

Jakub Mrva

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodil som sa v Bratislave a s manželkou tu vychovávame naše 2 deti. Na Bratislave mi záleží. Aj preto sa dlhodobo angažujem ako občiansky aktivista v oblasti ochrany prírody.Snahe obmedziť nešetrnú a nadmernú ťažbu dreva a nevhodné developerské projekty sa úspešne venujem niekoľko rokov ako predseda združenia Iniciatíva Naše Karpaty. Pôsobím ako odborník v Komisií dopravy, verejného poriadku a životného prostredia MČ Nové Mesto, pripomienkujem návrhy v oblasti dopravy, údržby verejného priestoru či ochrany mestskej zelene. Spolu s množstvom odborníkov som spolupracoval na tvorbe Plánu Bratislava architekta a kandidáta na primátora Matúša Valla. V rámci koordinačného tímu sa aktívne podieľam na tvorbe Koncepcie rozvoja mestských lesov.Bohužiaľ, pri svojej snahe častokrát narážam na neochotu a nezáujem kompetentných. Aj preto som sa rozhodol kandidovať v novembrových komunálnych voľbách na poslanca za mestskú časť Nové Mesto, kde za starostu podporujem Matúša Čupku.„Keď nechcú politici chrániť prírodu, musia ochranári vstúpiť do politiky.“ Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu