Bratislavu zahalila temnota, zachrániť ju musia superhrdinovia

Autor: Jakub Mrva | 27.5.2014 o 20:00 | Karma článku: 11,27 | Prečítané:  3005x

Keď zlyháva systém, musia ľudstvo zachraňovať superhrdinovia. Keď som bol malý chlapec, nalepený na televízore som pozerával Herkulesa alebo Xenu. Skorumpovaní králi, lenivý neschopní úradníci, krutí polobohovia, čo môžu všetko, neschopní vladári, nefungujúce zákony. Proti týmto všetkým musela polonahá Xena bojovať. Odvtedy prešli roky a uvedomujem si, ako sa Bratislava strašne podobá na jedno z temných kráľovstiev a zachraňovať ho musia superhrdinovia zrodení ulicou. Kto sú bratislavskí superhrdinovia a čo ich spája?

Batman – svoj voľný čas obetuje boju proti vizuálnemu smogu, ktorým je Bratislava zamorená. Tajomný svalnatý muž a jeho družina pracujú v tichosti a v utajení. Ich cieľom sú rýchle riešenia tam, kde si riešenie zodpovední prehadzujú ako horúci zemiak. Bojujú za každého, kto príde do Bratislavy a je mu na zvracanie zo všetkých tých mega bilboardov, mestských hypercubov zakrývajúcich pamiatky, otrasných politických plagátov, drevených tabuliek pozapichovaných po celom meste, bannerov na historických pamiatkach, hrdzavých trojnožiek okolo každého stĺpu, alebo citylightov zavadzajúcich na chodníkoch. Už teraz sa teším na ďaľšie Batmanove misie!

Matúš Čupka a jeho bojovníci zo Zelenej hliadky – vyšli do ulíc, tvár majú zahalenú rúškou, na rukách rukavice. Oblasťou ich výskytu sú najmä čierne skládky a temné zákutia mesta plné smetí. Miesta, kam úradníci z mesta radšej nechodia. Bojujú nekonečný zápas s odpadom v meste. S komunálnou hydrou, ktorej jednu hlavu odsekneš, ale narastú ďaľšie dve. Napriek svojej prospešnej aktivite sú tŕňom v oku tých radných pánov, ktorých si dovolili kritizovať za nečinnosť. Ale taký je život supehrdinov v Bratislave. Čím viac robíš, čím viac svojho času obetuješ pre lepší život iných, tým viac neprajníkov máš.

Cyklokoalícia – ich teritórium je ulica. Aktívne sa snažia zlepšiť ťažký život cyklistov. V meste bez cyklociest, v meste s tak rozbitými cestami a chodníkmi, v meste kde zastávka MHD alebo prechod pre chodcov je najlepšie miesto na zaparkovanie auta. V Autoslave, kde sa o rozvoji cyklodopravy roky len prázdno rozpráva, aj keď každý kandidát na primátora to má v predvolebnej agende. Napriek tomu nachádzajú sofistikované riešenia aj pre navonok neriešiteľné situácie.

Michal Drotován - osamelý bežec, vzor mnohých aktivistov v meste. Je postrachom neschopných úradníkov a nenásytných developerov. Svoju snahu venuje všetkým obyvateľom Rače, ale jeho aktivity už prekročili hranice tejto mestskej časti. S neskutočnou dávkou energie nahrádza úradníkov na radnici, analyzuje a pripomienkuje megalomanské developerské projekty. Jeho boj je beh na dlhé trate, boj za viac zelene v meste, menej nahustených sklenených kociek bez občianskej vybavenosti, bez dopravnej infraštruktúry. Častokrát to je neľútostný strhujúci boj s polobohmi, čo si myslia, že si za svoje peniaze kúpia všetko a každého.

Bratislavské regionálne ochranárske združenie – nie, nie sú to páni v kravatách, v drahých oblekoch prevážajúcich sa po "svojom" meste na drahých autách a kontrolujúcich svojich poddaných. Nie, ich reči o ochrane zelene v meste nie sú len marketingové kecy pred voľbami. Svoj čas trávia v teréne, ošlahaní vetrom sa snažia pre všetkých Bratislavčanov ochrániť zbytky nezdecimovanej prírody v okolí mesta.

Ján Hrčka – je mladý, je rázny, je aktívny. Poslanec mesta aj Petržalky, ktorý sa nedal na nesprávne chodníčky a veľmi efektívne poukazuje na kauzy a rozhadzovanie peňazí ľudí na bratislavskom magistráte. Kauzy, ktoré chce primátor a jeho družina ututlať a skryť pred verejnosťou. Pustil sa do ťažkého boja s korupciou a klientelizmom. Snáď jeho boj nebude márny.

Superhrdinov je ale v Bratislave viac. Sú nimi všetci tí, ktorí nezatvárajú oči pred problémami mesta, ako to robí primátor alebo poslanci. Sú to všetci, čo sa zdravo nasrdili, keď videli kam mesto speje a zobrali veci aktívne do svojich rúk. Ich úloha narastá práve teraz, keď systém zlyháva. Keď vo voľbách boli zvolení poslanci, čo sedia na svojich teplých stoličkách roky, pričom nepohli ani prstom. Keď je útopiou dúfať, že mestská polícia sa bude starať o bezpečnosť a čistotu v meste, nie iba nekoncepčne rozdávať papuče a skrývať sa v autách. Jedinou nádejou pre Bratislavu je, že ju povedú odborníci a manažéri a nie kadejakí stranícky nominanti, poprepájaní na podnikateľské skupinky.

Xena vždy všetkých porazila, no som zvedavý, či sa niečo zmení po jesenných komunálnych voľbách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Navaľnyj pristál v Moskve, na letisku ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.

Prieskum: Sme rodina je len tesne nad hranicou zvoliteľnosti

Sme rodina by sa do parlamentu dostala len tesne


Už ste čítali?