Prečo primátor masakruje bratislavské lesy?

Autor: Jakub Mrva | 5.5.2014 o 8:00 | Karma článku: 18,64 | Prečítané:  3621x

Milujete brodenie sa v blate? Otravujú vás už tie večne zavadzajúce stromy? Máte radi bicyklovanie sa v polmetrových blatových kolajách vyjazdených od lesných mechanizmov? Máte radi adrenalín a milujete skákať do priekopy, keď sa na vás na chodníku vyrúti nákladiak plne naložený drevom? Túžite si na vlastnej koži zažiť krížovú paľbu poľovníkov pri turistickom chodníku? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali kladne, nemali by ste vynechať návštevu legendárneho bratislavského lesoparku.

Stovky stromov pripravených na odvoz lemujú chodníky v lesoparku.Stovky stromov pripravených na odvoz lemujú chodníky v lesoparku.Jakub Mrva

 

Bratislavský lesopark je roky doslova devastovaný výrubom dreva. Je dojemné, keď sám riaditeľ mestských lesov hovorí, že sa v rekreačných lesoch rúbe trojnásobne viac, ako by bolo vhodné. V Bratislave sme ale za tie roky vlády nekompetentných primátorov a mestských poslancov už vytrénovaní. Jedna kauza strieda druhú, peniaze sa vyhadzujú z okna, úlohy magistrátu vykonávajú aktivisti, developeri tu majú raj a ich šialené projekty neobchádzajú ani miesta ako Železná studienka. Mestské lesy slúžia len ako zdroj príjmov pre vyrabovanú mestskú kasu. To, že obľúbené rekreačné miesto pre tisíce obyvateľov Bratislavy a okolia je masakrované už niekoľko rokov, poslancov netrápi. Len na tento rok je plán výrubu neskutočných 14,000 kubíkov drevnej hmoty. Áno, stále hovoríme o bratislavskom lesoparku a nie o nejakých hospodárskych lesoch v Albánsku.

Je vyslovene smiešne, keď Bratislavská organizácia cestovného ruchu prichádza tento rok s mottom: "jednou nohou v meste, druhou v prírode". Evidentne nikto z magistrátu dávno nebol na prechádzke zo Železnej studienky, Kamzíka alebo Kačína. Čo chceme tým turistom ukazovať?  Tie tisíce vypílených stromov popri cestách čakajúcich na spálenie, totálne zdevastované novovyznačené turistické a cyklistické chodníky, polmetrové koľaje plné blata? Tie rozbité asfaltové cesty od  prejazdu stoviek ťažkých mechanizmov a nákladiakov s drevom, ktoré mestské lesy teraz musia opravovať  za viac ako 29,000 eur?

Bratislavský lesopark je jedno z posledných miest, kam môžu Bratislavčania vybehnúť do prírody za športom a relaxom. Už samotné slovo lesopark značí, že sa nemá jednať o hospodárske lesy. Pri tom obrovskom boome behania, cyklistiky a zdravého životného štýlu, alebo len hrania bedmintonu na lúke a opekania všetkého možnéhosa sa bude počet návštevníkov lesoparku len zvyšovať. Bohužiaľ poslanci mesta opäť zaspali dobu. Dokedy tu budú podporovať devastáciu prírody a masívne výruby? Toto je tá donekonečna pred voľbami deklarovaná ochrana zelene? Podpora cyklistiky? Pritom ochrana zelene je jedna z vecí, ktorá dokáže Bratislavčanov zomknúť, stačí si len pripomenúť, ako nelegálny výrub na Kolibe prinútil troch súdruhov ministrov vystúpiť na spoločnej tlačovke.

Ale čo sa divíme, keď v mestskom parlamente sedia osoby ako poslanec  Havrilla (Smer), ktorého výrok, že ak sa v chránenom území nebude poľovať, zvieratá sa odtiaľ presunú preč. Alebo pani vicestarostka Kimerlingová (KDH), ktorá namiesto rezervácia Pramene Vydrice, presadila nejakú minimálnu bezzásahovú zónu. Rád by som ju pozval do lesa, nech vidí tie trojmetrové zvážnice cez riečku Vydrica každých 250 metrov a vytečený olej z traktorov plávajúci na hladine. A potom sa divíme, že voda zo studničiek nie je pitná. Oslovil som časť poslancov mesta, ako sa dá problém vyriešiť. Väčšina si za mesiac nenašla čas ani na odpoveď. Asistenka pani 1. námestníčky Kimerlingovej mi poďakovala za podnet a potvrdila, že bol prednesený na operatívnej porade primátora. Zjavne ďalší otravný podnet od občana. Pán poslanec Kríž potvrdil, že osud lesoparku leží na srdci aj jemu (čo je chvályhodné), ale že to treba riešiť budúci rok. Blá blá blá. Rovnako aj poslanec Pilinský - súhlasí so znížením ťažby, ale na takéto zásadné rozhodnutie nie je v tomto volebnom období politická vôľa. Jeden z mála aktívnych je viceprimátor Ján Budaj, ako aj „petržalský" poslanec Jano Hrčka, ktorý jasne vystúpili proti developerskému projektu v srdci lesoparku. Záujem prejavil aj kandidát na primátora Ivo Nesrovnal. Prekvapením nie je, že súčasný primátor Ftáčnik nereagoval.

Každý, kto bol cez jarné víkendy alebo sviatky v lesoparku, musel vidieť tie davy ľudí. Lesopark už dávno nie je obľúbeným miestom len pre Novomešťanov alebo obyvateľov Rače. Má to byť celobratislavský rekreačný les, pre všetkých. Pri tempe ako miznú v Malých Karpatoch lesy, tu vážne za pár rokov nič neostane. Akurát tak vhodná plocha pre ďalšiu vilovú štvrť.

Osud lesoparku monitorujeme na stránke www.facebook.com/nasekarpaty. Budeme sa snažiť prinášať ďalšie vyjadrenia zodpovedných osôb. Príroda tak blízko k hlavnému mestu má oveľa väčší potenciál ako len nepodstatný zdroj príjmov do mestskej kasy na úkor tisícov vyrúbaných stromov a devastácie celého územia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Záchranárka: Keby bola jediná voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako ku covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.


Už ste čítali?